Mezioborové sympozium „Komplexní vyšetření horních a dolních dýchacích cest v ambulantní i klinické praxi“
Vyšlo v časopise:
Otorinolaryngol Foniatr, 60, 2011, No. 2, pp. 112-113.
Kategorie:
Zpráva
(Hradec Králové, 8. a 9. dubna 2011)
Česká společnost otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku, Klinika otorinolaryngologie Fakultní nemocnice a Lékařské fakulty v Hradci Králové Univerzity Karlovy v Praze, Klinika otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku Pardubické krajské nemocnice, a.s., a Fakulta zdravotnických studií Univerzity Pardubice připravily mezioborové sympozium „Komplexní vyšetření horních a dolních dýchacích cest v ambulantní i klinické praxi“, doplněné o odborný workshop.
Pátečních teoretických lekcí se zúčastnilo 50 lékařů, sobotního workshopu 30 frekventantů, oba dny probíhaly v prostorách poslucháren Psychiatrické kliniky Fakultní nemocnice v Hradci Králové. Sympozium zahájil prof. Viktor Chrobok a přítomné pozdravil ředitel nemocnice prof. MUDr. Roman Prymula, CSc., Ph.D.
Teoretické přednášky postupně probraly anatomii a fyziologii horních dýchacích cest (prof. Chrobok), dolních dýchacích cest (doc. Salajka), zobrazovací metody (dr. Dědková), histopatologii (prof. Ryška), možnosti vyšetření čichu a chuti (dr. Vodička, dr. Jelínková), diagnostiku a léčbu alergických onemocnění (dr. Novosad), vyšetření a léčbu poruch průchodnosti dýchacích cest (dr. Čelakovský, dr. Koblížek, dr. Sedlák), léčbu chronických rinosinusitid (doc. Komínek) a měření oxidu dusnatého (doc. Chládková) (obr. 1–4).
V sobotních praktických kurzech si mohli účastníci sami vyzkoušet v pátek přednesené možnosti diagnostiky onemocnění horních a dolních dýchacích cest. Na dvanácti pracovištích po malých skupinách cvičili sami na sobě či na modelech endoskopii nosní dutiny, flexibilní faryngolaryngoskopii, flexibilní a rigidní bronchoskopii, vyšetření čichu a chuti, rinomanometrii a akustickou rinometrii, spirometrii, měření oxidu dusnatého ve vydechovaném vzduchu, prick a intradermální alergologické testy, vyšetření pohyblivosti řasinek respiračního epitelu pod mikroskopem a vyšetření mukociliárního transportu pomocí sacharinového testu. Nástrojové vybavení a celou podporu sympozia zajistily firmy Karl Storz, Hospimed, GSK, MR Diagnostic a Medimport.
Sympozium i workshop byly účastníky velmi pozitivně hodnoceny, vyzdvihnut byl zejména mezioborový pohled na problematiku a možnost diskuse ORL lékařů, pneumologů, alergologů a imunologů, patologů, radiodiagnostiků a pediatrů. Dále byla velmi oceněna možnost praktického nácviku jednotlivých diagnostických metod pod dohledem zkušených lektorů, které umožní lépe zafixovat přednesenou teorii a uvědomit si vzájemné souvislosti.
MUDr. Michal Černý
Prof. MUDr. Viktor Chrobok, CSc., Ph.D.
Klinika otorinolaryngologie LF UK a FN, Hradec Králové
Štítky
Audiologie a foniatrie Dětská otorinolaryngologie OtorinolaryngologieČlánek vyšel v časopise
Otorinolaryngologie a foniatrie
2011 Číslo 2
Nejčtenější v tomto čísle
- Změna komunikace je u pacientů s trvalou tracheostomií největším hendikepem
- Extraezofageální refluxní choroba - mezioborový konsenzus
- Pendredův syndrom v České republice
-
Nádorová trombóza v. jugularis interna
Kazuistika a přehled jejích epidemiologických, patogenetických a klinických aspektů