Zpráva z týdenní stáže: Casa di cura privata – Gruppo Otologico
Vyšlo v časopise:
Otorinolaryngol Foniatr, 66, 2017, No. 3, pp. 167.
Kategorie:
Zprávy z ORL společnosti
Piacenza, 20.–31. března 2017
V jarních měsících jsem se zúčastnil stáže v Casa di cura privata v italské Piacenze, které je sídlem předního světového pracoviště pro lební bazi a ušní chirurgii – Gruppo Otologico.
Piacenza je menší město, nacházející se v srdci severní Itálie, nedaleko Milána, z východní strany lemována rozsáhlými zemědělskými oblastmi a na západní straně pozvolně přecházející do hor Avetského národního parku, který je součástí Apeninského pohoří.
Gruppo Otologico, vedené prof. Mario Sannou, je soukromá klinika a současně největší pracoviště pro chirurgii lební baze v Itálii. Disponuje 25 standardními lůžky a centralizovanou jednotkou intenzivní péče, společnou všem klinikám. Zaměření pracoviště, jak již název napovídá, je z největší části otologické, ale provádějí se zde i základní rinochirurgické výkony.
Z problematiky baze lební a ušní se zde návštěvník setká s celým spektrem výkonů, které se v současnosti ve světě provádějí. Z ušní problematiky lze jmenovat základní tympanoplastické výkony, stapedoplastiky, rozsáhlejší sanační výkony, petrosektomie, kochleární implantace, kostně integrovaná naslouchadla, aktivní středoušní implantáty atd. Lební baze v podání Gruppo Otologico zaujímá celé spektrum výkonů v oblasti laterální baze: všechny tři základní přístupy k vestibulárnímu schwannomu – translabyrintárním, retrosigmoidní, přístupy k paragangliomům hlavových nervů, rekonstrukční výkony na lícním nervu, kmenové sluchové neuroprotézy a podobně.
Pracoviště je současně velmi významným producentem výukových publikací na výše zmíněnou problematiku, doplněnou zpravidla o bohatou obrazovou dokumentaci (anglicky většinou v nakladatelství Thieme).
Klinika nabízí dlouhodobé stáže (fellowship), kde účastníci absolvují na pracovišti několik měsíců až jednotky let, výrazně se podílejí na bohaté publikační činnosti a po určité době (zpravidla 6 měsíců) se pomalu začínají zapojovat do práce na operačním sále. Nemálo stálých lékařů kliniky zde začínalo právě v tomto režimu.
V průběhu svého pobytu jsem měl možnost vidět opakovaně translabyrintární přístup k vestibulárnímu schwannomu všech stupňů velikosti (Grade 2-4 dle Koose), výkony pro tympanomastoidální paragangliomy (Fisch B.), stapedoplastiky, prováděné z endomeatálního přístupu, myringoplastiky, subtotální petrosektomie a nakonec v rámci kurzu pro italské otolaryngology též velké množství kochleárních implantací.
Stáž byla inspirativní nejen z pohledu množství a typu výkonů, ale i pro jiný ideový přístup k některým diagnózám, odlišné pracovní nasazení (velmi dlouhá pracovní doba), dokonalou kooperaci v rámci chirurgického týmu a velmi aktivní edukativní přístup. I proto se operační sály jen hemžily lékaři z celého světa, absolvujícími krátkodobé i dlouhodobé stáže.
Stáž byla podpořena cestovním grantem ČSORLCHHK ČLS JEP.
MUDr. Zdeněk Fík, Ph.D.
Klinika ORL a chirurgie hlavy a krku
1. LF UK v Motole, Praha
e-mail: fik.zdenek@gmail.com
Štítky
Audiologie a foniatrie Dětská otorinolaryngologie OtorinolaryngologieČlánek vyšel v časopise
Otorinolaryngologie a foniatrie
2017 Číslo 3
Nejčtenější v tomto čísle
- Léčba náhle vzniklé idiopatické percepční nedoslýchavosti - hyperbarická oxygenoterapie
- Doporučené postupy v diagnostice a léčbě nádorů příušní žlázy
- Adenoidně cystický karcinom boltce
- Netraumatická rinolikvorea