Po stopách CORLAS v Československu Před 90 lety se konalo v Praze výroční setkání Collegium Oto-Rhino-Laryngologicum Amicitiae Sacrum
Před 90 lety se konalo v Praze výroční setkání Collegium Oto-Rhino-Laryngologicum Amicitiae Sacrum
Prague has been the scene of many international meetings of otorhinolaryngologists and phoniatriciansfrom all over the world. The Collegium Oto-Rhino-Laryngologicum Amicitiae Sacrum (CORLAS) Annual Meeting in 1933 was one of the first for this society after its foundation in Groningen in 1926 after World War I. This congress, whose president was Prof. Antonín Přecechtěl, was evaluated very positively by the participants both in terms of organization, science and society. After 90 years, many things have changed, and CORLAS is currently a global organization, but the emphasis on high-level scientific communication and the spirit of otorhinolaryngological collegiality have prevailed.
Keywords:
Prague – Otorhinolaryngology – history – Czech – CORLAS – 1933
Autoři:
I. Kalivoda 1
; J. Plzák 2
; A. Mäkitie 3
; J. Betka 2
Působiště autorů:
Oddělení otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku, Nemocnice AGEL Nový Jičín, a. s.
1; Klinika otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku 1. LF UK a FN v Motole, Praha
2; Department of Otorhinolaryngology and Head and Neck Surgery, Research Program in Systems Oncology, University of Helsinki, Helsinki University Hospital, Helsinki, Finland
3
Vyšlo v časopise:
Otorinolaryngol Foniatr, 72, 2023, No. 4, pp. 228-230.
Kategorie:
Z historie
doi:
https://doi.org/10.48095/ccorl2023228
Souhrn
Praha byla již mnohokrát dějištěm sjezdů otorinolaryngologů i foniatrů z celého světa. Jedním z prvních byl sjezd Collegium Oto-Rhino- -Laryngologicum Amicitae Sacrum v roce 1933. Tento kongres, jehož prezidentem byl prof. Antonín Přecechtěl, byl účastníky velmi pozitivně hodnocen jak po stránce organizační, vědecké, tak i společenské. Po uplynutí 90 let se mnoho věcí změnilo, ale duch otorinolaryngologické kolegiality přetrval.
Klíčová slova:
Praha – historie – otorinolaryngologie – CORLAS – 1933 – česká
Úvod
Collegium Oto-Rhino-Laryngologicum Amicitiae Sacrum (CORLAS, www.corlas.org) je mezinárodní sdružení vědeckých pracovníků z oboru ušního, nosního a krčního lékařství, které bylo utvořeno po první světové válce (1926, Groningen) z podnětu nizozemských otolaryngologů, aby byly znovu navázány mezinárodní styky zástupců tohoto oboru a aby každoročním stykem členů byla utvořena organizace prodchnutá duchem mezinárodní solidarity a věnující se intenzivní vědecké činnosti. Tohoto cíle bylo dosaženo omezením počtu členů (maximum 10 z jednoho státu) a jejich výběrem na podkladě vědecké kvalifikace [1–4].
Páté výroční setkání po založení (probíhaly dvě obchodní schůzky: 1928 a 1932) se konalo od 3. do 6. září 1933 v Praze za předsednictví přednosty Otolaryngologické kliniky Univerzity Karlovy, prof. MUDr. Antonína Přecechtěla.
Účastníci
Pražského kongresu se zúčastnilo 49 členů z 15 různých států – 2 z USA, 1 z Kanady, 2 z Dánska, 4 z Velké Británie, 6 z Francie, 6 z Holandska, 2 z Itálie, 1 z Jugoslávie, 5 z Rakouska, 2 z Polska, 3 ze Švédska, 2 ze Švýcarska, 1 ze Španělska, 6 z Československa a 6 kolegů z Maďarska (obr. 1). Z pravidelných návštěvníků scházeli v roce 1933 zástupci z Německa [1, 4].
Místo konání
Dvě zasedání se konala na Otolaryngologické klinice prof. Přecechtěla a jedno v Anatomickém ústavu Německé lékařské fakulty.
Program setkání
Z iniciativy prof. Přecechtěla zazpívala paní Naďa Kejřová, česká operní pěvkyně a členka sboru Národního divadla v Praze, několik krásných československých lidových písní na zahajovacím ceremoniálu [1, 4].
Na programu bylo předneseno 21 přednášek (3 s promítáním filmu), 11 v něm – čině, 5 ve francouzštině a 5 v angličtině, z nichž nejvíce, podle sdělení prof. Wiškovského, zaujal referát prof. Crowe (Baltimore), který na podkladě několika set zvířecích pokusů osvětlil význam fenoménu Wevera-Braya (podráždění sluchového nervu určitým zvukem dává vzniknout elektrickému proudu, jehož vhodným zesílením lze reprodukovat tentýž zvuk) pro fyziologii středního a vnitřního ucha. O stejné otázce přednášel také van Gilse (Leyden). Živou diskuzi vyvolalo Taitovo (Montreal) originální pojetí vývoje hlasu u obratlovců a jeho referát o funkci maculae utriculi u žab. Prof. Přecechtěl podal podrobný histologický rozbor změn sluchového ústrojí u vzácného případu vrozené arteriální mediokalcinózy. Demonstrací histologických obrazů dokládal Brunner (Vídeň) svůj názor na vznik traumatické hluchoty a Kelemen (Budapešť) možnost traumatického původu cholesteatomu. Prof. Neumann (Vídeň) probral symptomatologii a terapii zánětu mozkových plen při akutní otitidě. Torrigiani (Florencie) promluvil o významu konstitucionálních poruch venózních pro vznik nosního krvácení. Brunetti (Benátky) pojednával o vlivu operaci na krčním sympatiku na ně kte ré ušní syndromy, Imhofer (Praha) o významu ohlušení pro léčení hlasových poruch. Velmi instruktivní byly předváděné filmy o činnosti řasinkového epitelu cest dýchacích (Negus, Londýn) o funkci epiglottis při polykání (Benjamins, Groningen), o ně kte rých experimentálně vyvolaných poruchách rovnovážného ústrojí holuba (Huizing, Groningen) [1, 3, 4].
O vzornou organizaci a důstojný vnější rámec sjezdu se postaral jeho předseda prof. Přecechtěl. Také dobrá shoda ostatních členů CORLAS z Československa (prof. Amersbach jako místopředseda sjezdu, prof. Ninger, prof. Imhofer, prof. Wiškovský a dr. Wodak) přispěla značně ke zdaru sjezdu, jenž jako všechny předchozí byl prodchnut duchem upřímného přátelství. Většina zahraničních hostí využila ve dnech konání sjezdu možnost prohlédnout si Prahu a její okolí – hrad Karlštejn (Karlův Týn) [1].
Závěr
Páté výroční setkání CORLAS v Praze úspěšně a čestně navázalo na předchozí konference, a tak významně přispělo k ranému rozvoji této společnosti. Další setkání CORLAS se konalo ve Stockholmu od 2. do 5. září 1934 pod vedením prof. Gunara Holmgrena [1].
V duchu tradice pořádání kongresů otorinolaryngologie bude Praha v roce 2025 hostit 31. kongres Unie evropských foniatrů.
Poděkování
Děkujeme panu prof. Egbertovi H. Huizingovi a prof. Arianovi P. Lindenbergerovi za poskytnutí materiálů z archivů holandské ORL společnosti a PhDr. Marii Bahenské, Ph.D., z Masarykova ústavu a Archivu Akademie věd ČR za pomoc při získávání archivních materiálů.
Čestné prohlášení autorů
Autoři práce prohlašují, že v souvislosti s tématem, vznikem a publikací tohoto článku nejsou ve střetu zájmů a vznik ani publikace článku nebyly podpořeny žádnou farmaceutickou firmou.
Přijato k tisku: 15. 11. 2023
MUDr. Ivan Kalivoda, MBA
Oddělení otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku
Nemocnice AGEL Nový Jičín, a. s.
Purkyňova 2138/16
741 01 Nový Jičín
ivan.kalivoda@nnj.agel.cz
Zdroje
1. Wiškovský B. Zpráva o sjezdu Collegium oto-rhino-laryngologicum amicitae sacrum. Čas lék čes 1933; 72 (39): 1189.
2. Kalivoda I, Komínek P, Chrobok V. Historie ORL – 100 let. Havlíčkův Brod: Tobiáš 2021.
3. Huizing EH, van der Broek P. Vivat Collegium oto-rhino-laryngologicum amicitae sacrum 1926–2001. Arnhem: Coers en Roest 2002: 34–56.
4. Benjamins CE. Compte rendu sommaire de la réunion de Prague, 3–6 Septembre 1933. Acta Oto-Laryngologica 1934; 20 (1–2): 1–3.
Štítky
Audiologie a foniatrie Dětská otorinolaryngologie OtorinolaryngologieČlánek vyšel v časopise
Otorinolaryngologie a foniatrie
2023 Číslo 4
Nejčtenější v tomto čísle
- Vertigo s náhlou ztrátou sluchu a očním postižením – Coganův syndrom
- Aktuálne trendy v manažmente pacienta s rázštepom pery a podnebia
- Operačné riešenie a recidíva u pacientov s preaurikulárnym sínusom v 15-ročnom súbore Detskej otorinolaryngologickej kliniky LF UK a NÚDCH v Bratislave
- Kyselina hyaluronová – význam a možnosti využití v otorinolaryngologii